Dünya ve Türkiye’de Girişimci ve Girişimcilik

0

I. GİRİŞ

Girişimcilik… veya girişimci… ülke ekonomileri açısından ikisi de çok önem arz etmektedir. Her ikisi de ekonomik anlamda “değerli insanı” ortaya çıkarmaktadır. Girişimcilik bakımından kalifiye insan üretir. İmalat yaparken değer oluşturur, insanın ve ülkenin yaşam kalitesini artırır.

II. EKONOMİ BAKIMINDAN GİRİŞİMCİ

Bu yönüyle bakıldığında girişimcinin veya yatırımcının ülkeler için vazgeçilmez insanlar olduğunu ve saygıyı hak ettiğini söylemek yanlış olmamaktadır. Diğer bir yaklaşımla yatırımcı olmazsa istihdam olmaz, istihdam olmazsa işçi olmaz. Dolayısıyla geçim yani yaşam olmaz. Zira işçi sıfatını kazanabilmek veya ustalık belgesi olsa bile işçi pozisyonuna girebilmek için ortada bir iş, bir fabrika yani bir yatırım ve yatırımcı olması gerekir.

III. TÜRKİYE ve GİRİŞİMCİ

Hep anlatılır; tarihte üç kıtaya hükmetmişiz, olmasınlar bakın neler yapıyoruz.

Gerçekten öyle mi?

1950’li yıllarda “girişimcilik özellikleri” üzerine yapılan bir araştırmada Türkiye ve insanımız ilk sırada yer almıştır. İkinci ve üçüncü sırayı ise Fransa ve İngiltere almıştır.

Yani bu konuda Türk insanı bilindiği gibi.

Diğer taraftan; İngiltere merkezli Oracle Capital tarafından 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye, girişimcilikte Avrupa’da birinci dünyada ikinci olarak değerlendirilmiştir. Söz konusu araştırmaya göre dünyanın en girişimci ülkesi Hindistan olmuştur.

Türkiye’de girişimcilik özellikleri bölgeden bölgeye, şehirden şehire farklılık arz etmektedir.

Örneğin; Karadenizli girişimci, iş birliğine daha yatkın ve pratiktir. Bu sebeple ortak yatırımları gerçekleştirme özelliğine sahiptir. Gaziantep girişimcisi esnektir, yenilikleri sever, yatırım konusunda atılgan ve yenilikçidir.

IV. GİRİŞİMCİLİK ŞARTLARI ve TÜRKİYE

Girişimcilik faaliyetlerinin yapılması bakımından aşağıdaki unsurların bir ekonomide bulunması ve olgunlaşması önem arz etmektedir. Bu sebeple;

 • Gelişmiş iyi bir alt yapı,
 • Eğitimli nüfus,
 • Sermayeye erişim kolaylığı,
 • Nitelikli işgücü,
 • Teknolojik uzmanlık,
 • Dünya ekonomisindeki varlık seviyesi,
 • Küresel ekonomiye verilen hizmet seviyesi ve payı,
 • Yenilikçilik ve esneklik,
 • İyi gelişmiş yasal çerçeve

Gibi durumların var olması gerekir. Bu ve benzeri durumlar dikkate alınarak ABD’li Wharton Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan çalışmada Türkiye 1,5 puanla 36.sırada yer almıştır. Aynı çalışmada Almanya birinci, Japonya ikinci sırada değerlendirilmiştir.

V. GİRİŞİMCİNİN TİPİK ÖZELLİKLERİ

Sadece girişimci mi? Bu sebeple; “aktif girişimci”, “dinamik girişimci”, “gelişmelere karşı esnek girişimci” yönleriyle girişimciliği değerlendirmek gerekir.

Girişimci ne yapar, nasıl düşünür?

 1. Girişimci gelecekte yaşar ve gelecekte çalışır.
 2. Girişimci kontrol eder.
 3. Girişimci değişikliklerle ve esneklikle başarı sağlar.
 4. Girişimci fırsatları görür ve değerlendirir.
 5. Girişimci, bir girişimi gerçekleştirirken bir sonrakini planla
 6. Esnektir, sorunları görür ve çözer.
 7. Riski her zaman düşünür ve göğüsler.
 8. Sevk ve idareyi” iyi yönetir. Lider kişiliklidir.
 9. Elinden geleni değil; yapılması gerekeni yapar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir