Söyleşi: Avukat Servet ERKUL

1

Efendim, öncelikle bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.

İzniniz olursa klasik bir soruyla başlayalım.

Tabi, buyurun.

Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Avukat Servet Erkul. Adıyaman Besni doğumluyum ama uzun yıllardır Gaziantep de yaşıyorum. İlkokulu Gaziantep de okudum, daha sonra Ankara’da yatılı özel bir okulun ortaöğretim ve lise bölümünü birincilikle kazanınca ortaokul ve lise bölümünü Ankara’da tamamladım. Daha sonra hayalim olan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdim. Bir süre Gaziantep Vergi Dairesi bünyesine çalıştım, hâlihazırda Gaziantep Barosuna bağlı olarak serbest avukatlık yapmaktayım, evliyim bir kızım ve bir oğlum var.

Avukatlık mesleğini sizin gözlüğünüzden nasıl ifade edersiniz?

Avukatlık mesleği çok güzide ve özel bir meslek. Çünkü İnsanların bu hayatta sahip oldukları en önemli değer hürriyetleridir. Hürriyet kavramını sadece hüküm giymek diğer bir ifade ile tutukluluk olarak düşünmemek en geniş şekilde yorumlamak lazım. Dolayısı ile hayatımızda maruz kalacağımız her türlü haksız hukuki olmayan davranışlar ve işlemler bizim gerek iş hayatımızı gerekse normal hayatımızı sekteye uğratmaktadır. İşte tam da bu nokta sizin hayatınızda maruz kaldığınız haksızlığı gidermek, bu işin akademik eğitimini almış avukatlara düşmektedir. Avukatlar sizin adınıza sizin için hakkınızı arama ve hakkınızı alma noktasında kilit bir görev üstlenmektedir.

Efendim, siz aynı zamanda Maliye Bakanlığında görev almış bir insanız. Maliye size neler kattı diye sorulsa neler söylersiniz?

Evet, bir süre şimdi ki adı ile Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde Hukuk Bölümünde çalıştım. Takdir edersiniz ki hukuk fakültesinde mezun olan meslektaşlarım genel olarak ceza, boşanma, icra v.s. gibi konulara yönelip bu konularda daha çok dava almaktalar. Vergi hukuku ve idare hukukunda özellikle de vergi hukukuna yönelen bu konuda kendime yol çizdim.

Maliye Bakanlığı bünyesinde çalışmam benim vergi hukukuna yönelmeme ve bu konuda gerekli alt yapıyı oluşturmama zemin hazırladı ve büyük katkılar sağladı. Vergi mevzuatı çok geniş ve sürekli değişkenlik arz eden bir alanı kapsamaktadır.  Vergi davaları ve vergi hukukuna yönelmeyi ve vakıf olmayı seçerek mükelleflerimize katkıda bulunmayı tercih ettim.

Bu konuda bırakın Gaziantep’i Türkiye’de yetişmiş avukat sayısı yok denecek kadar az. İyi bir avukat sadece kanunu bilen değil o kanunun uygulanmasında yerinde olmayan husus ve unsurları fark eden ve ortaya koyan avukattır. Maliyenin bana en önemli katkısı sanırım uygulama ile mevzuat arasındaki farkları fark etmek; kişilerin ve kurumların hukuki yerindelik olmayan vergi ve cezalarda karşılaştıklarında çözümün nerede nasıl olacağı konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmamı sağladı.

Mesleğiniz ile ilgili belli konularda mı çalışıyorsunuz?

Genel olarak bahsettiğim gibi vergi hukuku, idare hukuku ve iş hukuku alanlarında davalara bakıyorum.

Söyleşimizden önce WRS imperium ile beraber çalıştığınızı söylemiştiniz. WRS imperium’a nasıl katıldınız? Hangi tür çalışmaları beraber yapıyorsunuz?

WRS imperium’a katılmam Sayın Ahmet Güzel Bey ile bir vesileyle tanışmamız ile oldu. İş anlayışımız hedef kitlemizin uyuşması vizyonumuzun aynı olması nedeniyle “vergi hukuku” ve “vergi davaları” alanında beraber çalışma kararı aldık.

WRS imperium “all audit” perspektifiyle hareket etmekte ve çalıştığı firmalara katma değer sağlamaktadır. Ortak çalışmamızda asıl hedefimiz, firmasını geliştirmek kurumsallaşmak isteyenlerin devlet ile firma arasında köprü olmak, bütün bir hizmet paketi sunmak. Diğer bir ifade ile firma bizimle çalışmak istediğinde muhasebe sistemleri kurulacak, risk analizleri yapılacak ve bu arada devlet kamu kurum ve kuruluşları ile karşılaşacakları hukuki pürüzler en aza indirgenecek ve uygulama mevzuat arasında uyuşmazlıkta hukuki hakları korunacak davaları takip edilecek. Böyle bir hizmet paketi sunulan firma ya da kişiler hukuki yardım için ayrı bir yere gitmelerine gerek kalmaksızın hem zamandan tasarruf etmiş olacak hem oluşacak bilgi kirliliği ortadan kalkmış olacak.

Avukatlık mesleğinin ülkemizdeki geleceğini değerlendirebilir misiniz?

Avukatlık mesleği, her zaman kıymetli bir meslek olarak kalacak. Tabi ki son dönemlerde hukuk fakültelerinin çok fazla açılması akabinde sayısının artması, insanlara sunulan hizmet kalitesinin de düşmesine sebep oldu. Ama şu da bir gerçek ki avukatlık doktorluk gibi meslekler dünyadaki değişim ve gelişim nasıl olursa olsun değerini ve gerekliliğini değiştirmeyecektir. Bununla birlikte tabi ki gelişmelere ve değişimlere avukatların aynı şekilde ayak uydurması gerekmektedir.

Tekrar dünyaya gelirseniz yine aynı işi yapar mısınız?

Dünyaya tekrar gelsem yine aynı mesleği yapmak isterdim. Çünkü karakter olarak okumayı, araştırma yapmayı, birilerini yardım etmeyi seven, iletişimi güçlü, azimli ve mücadeleci bir yapım olduğunu düşünüyorum. Yani avukatlık mesleği ile örtüşen bir karakter yapım var. O yüzden yine avukat hem de vergi avukatı olmak isterdim.

Hayatta hiç pişmanlık duyduğunuz mu?

Pişmanlık, insanoğlunun fıtratından dolayı yaşadığı bir duygu. Bizler kusurları acizlikleri olan bunun yanında aklı, iradesi, ahlakı, inancı olan canlıyız. Bu nedenle bazen yapmamamız gereken bir şeyi yaparız, bazen de yapmamız gereken bir şeyi yapmayız. Tabi ki benim de böyle duygular yaşadığım oldu, kimse pirüpak bir hayat yaşamıyor. Yaşadığım pişmanlıktan mutlaka kendime dersler çıkarır, yoluma devam ederim. Hayat biraz da bir imtihan dünyası imtihanı verip doğru notu alıp devam etmek değil mi?

Hayattaki en büyük hayal kırıklığınız nedir?

Hiç olmadı. Ama kendinizi ait hissetmediğiniz yerde olmak bence her zaman bir hayal kırıklığıdır.

Yapmak istediklerinizi hayatta başarabildiniz mi?

Başarabildim demek çok iddialı olur, Ne isteklerin ne de başarının bir sınırı yok çünkü. Ama başarılı olmak için başta “vergi hukukunda” olmak üzere çok çalıştım, mücadele ettim, ediyorum da hala. Allah’ın da yardımı ile hayatta biraz yol aldım demek daha doğru olur sanırım.

Başarılı bir insan olarak gününüz nasıl geçer?

Güne erken başlamayı severim, hele de gün içinde yoğun bir programım var ise; benim için uyku zaman kaybı gibi gelir. Güne mutlaka haberler ile başlarım. Mesleğim ile ilgili gelişmeleri takip ederim. Kitap okumayı çok severim ve tabi ki çocuklarımla vakit geçirmeyi.

Son olarak gençlerimize ne önerirsiniz?

Hayatta başarılı olmak sadece sayısal verilerin yüksekliği olmuyor, yani üniversite sınavında yüksek puan alıp aslında karakterinle uyuşmayan bir işi yapmak ait hissetmedikleri yerde olmak hem onların başarılı bir birey hem de mutlu bir birey olmalarını engelleyecek. Ne yaparsanız yapın en iyisini yapın. Kendi içiniz de keşif yolculuğu yapın ve önce kendinizi keşfedin ve öyle bir yol haritası belirleyin. Aksi takdirde hem mutsuz olursunuz hem yolunuzu şaşırırsınız hem de başarı çıtanız düşer. Çalışmak pes etmemek lazım, bir cephede kaybetseler bile mücadeleye devam etmek gerekiyor çünkü diğer kapıların ardından hayatın devam ettiğini, edeceğini unutmamalarını özellikle tavsiye ederim. Ve tabi ki, topluma ve ülkeye faydalı mutlu bir birey.

Efendim, değerli zamanınızı ayırdığınız için Ekovergi olarak teşekkür ediyoruz.

Rica ederim. Böyle bir imkân hazırladığınız için ben teşekkür ederim.


Ekovergi Yönetim Ekibi

1 thought on “Söyleşi: Avukat Servet ERKUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir