Hazine Gelire Endeksli İç Borçlanma Senedi İhraç Ediyor

0

Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamayla; gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi ihraç edileceğini belirtti. Açıklamaya göre talep toplama işlemi, 15 Haziran’dan itibaren yapılacağı ifade edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı önceki akşam piyasadaki dalgalanmalara karşı adımlar atılacağını deklare etmişti. İlk hamlesi Gelire Endeksli İBS oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada; vatandaşın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi için “gelire endeksli senet” ihraç edeceğini duyurdu.

90’lı Yıllardan 2010 Yılına Kadar

Söz konusu senetler 90’lı yıllarda uygulanmış; 2010 yılına kadar ihraç edilmeye devam edilmişti.

Gelire endeksli senetler geçmişteki uygulama ile de bilindiği üzere zarar etmesi mümkün olmayan kamu kurumu gelirine endekslenmekte; kupon ile ana para ödemeleri belirlenmektedir.

Bakanlığın açıklamasına göre; üç ayda bir yatırımcıya kupon ödemesi yapılacak ve senet vadesi ihraç sırasında duyurulacak. Yapılan açıklamaya göre asgari getiri garanti imkânı da sunulacak ve sadece gerçek kişilere satılacak.

Senede ilişkin talep toplama işlemleri bakanlığın sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek; senedin ihracı, kupon ve ana para ödemeleri ise bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecek. İhraç edilen senetler üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak; kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacak.

Senedin Getirisi: Ne Kadar Kar O Kadar Getiri

Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranının ihraç aşamasında bakanlık tarafından belirlenen getiri oranının hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecek.

Dolayısıyla senedin endekslendiği kurum ne kadar fazla kar ederse senedin getirisi de o nispette artacaktır.

Dalgalanmaları Ne Kadar Önleyecek

Ekovergi’ye açıklama yapan uzmanlar;

GES’ler 90’lardan 2010 yılına kadar uygulandığı için piyasanın yabancı olduğu bir enstrüman değil. Mantıksal olarak kıyaslansa da arz talep kapsamında dövize yönelimi engellemede geçmişte çok da başarılı olmuş yöntem olmadı. Dövize yönelimi önlemede senedin ihracında uygulanacak faiz oranı ve endekslenecek kurum önemli rol oynayacak. Bunlarla beraber sadece gerçek kişilere ihraç edilecek olmasından dolayı bu hamle, döviz dalgalanmasını sönümleyecek büyük ve etkin bir yöntem olmayacak gibi duruyor.”

Değerlendirmesinde bulundular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir