Avrupa’daki Alüminyum Üreticileri Yönünü Türkiye’ye Çevirdi

0

Ukrayna Rusya Savaşı kaynaklı enerji krizi tüm sanayi kollarında olduğu gibi Alüminyum üzerinde de baskıya sebep oluyor.

Avrupa’daki alüminyum üretimi son 50 yılın en düşük seviyelerine indi. Avrupa’daki bu sıkıntı Türkiye için fırsat oldu.

Enerji Krizi Türkiye İçin Fırsat Oldu

Enerji sıkıntısı sebebiyle daralmaya gitmek durumunda kalan Avrupa’lı alüminyum üreticileri fason imalat kapsamında Türkiye’ye yöneldi.

Avrupa’lı şirketlerin Türkiye’ye yönelmelerinin sebepleri var: Bunların başında coğrafi yakınlık. Kaliteli üretim lojistik ucuzluk, uzaklık ve covid 19 kısıtlamaları nedeniyle Çin’in pazar etkinliğini kaybetmesi gibi diğer sebepler de Tükiye’nin tercih edilmesini sağlıyor.

Türkiye’deki alüminyum üreticileri de hem pazar paylarını artırmak hem de krizi fırsata çevirmek için yakaladığı avantajı etkin kullanmak istiyor.

Alüminyum İhracatı Arttı

Ocak-Ağustos 2022 döneminde Demir ve demir dışı metaller ihracatı geçen sene aynı döneme göre yaklaşık yüzde 31 artarak 10.1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

En fazla ihracat (yaklaşık 507 milyon dolar) ise alt sektör olarak alüminyum ürünlerinde oldu. Alüminyum ürünlerini sırasıyla metaller, demir çelik mamülleri ve bakır ürünleri izledi. Alüminyum ürün ihracatı en çok Almanya’ya yapıldı.

Enerji krizi sebebiyle Türkiye hem fason imalat hem piyasadan iflas ve benzeri sebeplerle gerçekleşecek çekilmelerden dolayı alüminyum ürün ihracatını çok daha fazla artırabilir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir