Borsada Hep Kazanmanın Sırrı

0

Hep duyarız… Borsa şöyle kazandırdı… Filan kişi borsada şu kadar para kazanmış…

Peki öyle mi?

Aslında kazın ayağı çok da öyle değil. Çünkü hiçbir kazanç rastlantı değildir.

Eğer Borsa İstanbul’da sürekli kazanmanın yollarını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Ekonomiyi ve ekonomik Gelişmeleri İyi Takip Etmelisiniz

Ekonomik gelişmeler borsa tarafından önceden satın alınır. Karı edilir. Gelişmeler somutlanmadan az önce de satışı yapılır. Bu kuralı unutmazsanız seviye atlarsınız. Kaybeden değil kazananlardan olursunuz. Tabi bir de bu gelişmeleri doğru okuyabilmek gerekir. Ne kadar doğru okumak; borsada o kadar çok kar demektir.

Sürekli Uzun Vadeli Düşünün

BİST’te işlem gören bir hisse aldınız. Beklediniz, beklediniz… Ama bir türlü artmıyor, diyorsanız; kaybedersiniz. Borsada hep kazanan olmak istiyorsanız, uzun vadeli düşüneceksiniz. Yatırım yaptığınız hissede kazanmadıkça çıkmamalısınız.

Panik Borsa Yatırımcının Düşmanıdır

Aldığınız hisse düşüşe geçtiyse hemen panik yapmayın. Olgun ve geniş çerçeveden değerlendirme yapmalısınız. Eğer hisseniz hakkında aşırı anormal bir gelişme yoksa maliyetinizi düşürmek suretiyle yönetmelisiniz.

Her Düşüş Bir Fırsattır

Borsada her düşüş bir fırsattır. Düşüşün dibini veya yakınını iyi tahmin ederek alım fırsatı yakalamalısınız. Küçük yatırımcıların yaptığı gibi borsadan hemen kaçmayın. Alım fırsatlarını düşüşteyken değerlendirmelisiniz.

Bir de borsa düşüşte iken her zaman kazanan hisseleri olur. Odak noktanızı düşüş dönemlerinde sadece düşüşe geçen hisselere de çevirmemelisiniz.

Sabreden Meyveleri Toplar

Borsa yatırımcısı olmak ve sürekli kazananlardan olmak istiyorsanız kısa vadede çok para kazanma düşüncesini terk etmeniz gerek. Sabrederseniz meyvelerini toplayan da siz olursunuz.

Çünkü BİST uzun vadede hiçbir zaman ne enflasyona ne de diğer yatırım enstrümanlarına karşı kaybetmedi. Uzun vadede galip gelen her zaman borsa oldu.

Siyasi gelişmeleri İyi Okumalısınız

Borsanın en çok etkilendiği alanlardan biridir, siyasi gelişmeler. Bu sebeple bu konuda kendinizi iyi geliştirmelisiniz. Siyasi gelişmeleri iyi okumanız gerektiği gibi ortaya çıkması olasılık dâhilinde olan gelişmeleri de önceden okuyarak pozisyon almalısınız.

En Önemlisi; Sepet

Borsada tüm paranızı bir hisseye bağlamak sonuçları itibariyle genelde hüsran olur. Sepet yapın ve sepetteki portföyünüzü çeşitlendirin. Belli tarihlerde veya gelişmelerde sepetinizi ve portföyünüzü tekrar gözden geçirin.

Analiz ve Takip

Bir hisse senedini almadan önce mutlaka önceden takip etmelisiniz. Analizlerini ve şirketin gelecekteki olası yatırımlarını, karlılığını ve diğer pozisyonlarını irdelemelisiniz. Artış potansiyelini ölçmelisiniz. Unutmayın, hissenin şu anki durumuna değil gelecekteki seviye ve pozisyonuna yatırım yapıyor olmalısınız.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir