Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: “Vergi düzenlemeleri enflasyonist ama tekrarlanmayacak”

0

Mehmet Şimşek, geçiş dönemi sonrası amaçlarının enflasyonu kalıcı olarak aşağı çekmek olduğunu ifade etti.

Yeni Şafak gazetesinde yayımlanan açıklamalarında şu hususları ifade etti:

Bir geçiş dönemi sonrası kalıcı bir şekilde enflasyonu aşağıya çekmek istiyoruz. Merkez Bankası’nın da tahminlerinde yer aldığı üzere enflasyon önümüzdeki birkaç ay içerisinde geçici bazı faktörler nedeniyle artışa devam edecek.

Bütçe dengelerini iyileştirmek, depremin yaralarını sarmak için bazı vergi düzenlemeleri yaptık. Vergi düzenlemeleri de tabii enflasyonist ama bu bir daha tekrarlanmayacak türdendir. Bir kerelik yaptığımız bir düzenleme.

Uygulayacağımız programla birlikte öngörülebilirlik artacaktır. Türkiye’ye kaynak girişi artacaktır. Önümüzdeki dönemde belirsizlik azaldıkça, cari açık daraldıkça inanıyorum ki kurda göreceli bir istikrar olacaktır. Bu da enflasyonu ve beklentileri olumlu yönde etkileyecektir.

Körfez ülkeleriyle “verimli görüşmelere” gerçekleştirdik. Bunun en somut emaresi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile açıklanan 51 milyar dolarlık yatırım paketidir. Bu yatırımların bir kısmı bu sene içerisinde başlamak üzere bir kaynak akışına dönüşmesini bekliyoruz.

Uzun bir süre sonra Türkiye’de bir dezenflasyon programı, kalıcı bir şekilde enflasyonu kontrol altına alma, cari açığı kontrol altına alma programıdır. JP Morgan yatırımcı toplantısına ilgi “çok büyük” oldu.

Biz dünya normlarına uygun, kurala dayalı politikalar güdersek Türkiye’ye kaynak akışında herhangi bir sorun olmaz. Potansiyel kesinlikle vardı görüşmelerimizde. Biraz bekle-gör modundalar, doğru adımlar atıldığına inanıyorlar. Bunların devamı gelir mi, noktasında bir bekle-gör modundalar. Hisse senedi yatırımcıları öyle değil. 8 haftadır üst üste net girişler var borsaya yani net olarak dışardan bir fon girişi var.

Şimşek son olarak “Türkiye potansiyeli de pazar büyüklüğü de çok büyük bir ülke” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir