Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduat’tan Vazgeçti; KKM kararı Sonrası Mevduat, Kredi Faizleri, Borsa, Dolar, Euro Ne Olacak

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kur Korumalı Mevduat’ta (KKM) 3.36 trilyon liraya dayanan hesaplar için getirilen bütün düzenlemeler liralaşma stratejisi kapsamında yürürlükten kaldırıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, KKM’den TL vadeli mevduata dönüşüm hedefi devreye alındı.

Merkez Bankası yaptığı açıklamayla, KKM’den TL mevduata geçişin sağlamak istiyor. Kur Korumalı Mevduat’ın azaltılmasının gözetildiğini vurgulayan Mekez Bankası, TL vadeli mevduatın desteklenerek makro finansal istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Merkez Bankası, yaptığı açıklamada kur koruma desteği sağlanan hesaplardan TL hesaplara geçiş ve kur korumalı hesapların belli oranda yenilenmesinin hedeflenmesine, kur koruması bulunmayan TL payı seviyesinde artış hedefine geçilmesine karar verdiğini duyurdu.

KKM Ne Kadar?

11 Ağustos 2023 tarihi itibariyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre kur korumalı mevduat büyüklüğü 3 trilyon 357 milyar 708 milyon liraya yükseldi. Dolar karşılığı ise yine BDDK verisine göre 124 milyar 742 milyon dolar seviyesinde bulunyor.

KKM’nin toplam TL mevduat içindeki payı BDDK verilerine göre mevduatta dolarizasyon oranı 11 Ağustos itibariyle yüzde 68’e yükselmiş durumda.

Toplam mevduat içinde kur korumalı mevduatın oranı yüzde 26,13 olurken yabancı para mevduatın oranı ise yüzde 41,91 seviyesinde bulunuyor.

TL mevduatın oranı ise yüzde 31,95 seviyesinde. Bu oranı yılın başında yüzde 37,7, mart sonunda ise yüzde 42,15 seviyesinde bulunmaktaydı.

Döviz Rezervlerinde Artışa Sebep Olabilir

bankacılık sektörü kaynakları Merkez Bankası’nın aldığı kararların KKM çıkışlarında döviz talebine sebep olacağını düşünüyor. Zira Merkez Bankası, döviz mevduata zorunlu karşılık artırımlarının da eşgüdüm ve eş zamanlı olarak uygulama kararı aldı. bu kapsamda 1 yıla kadar vadeli yabancı para mevduat ZK oranı 4 puan artırıldı.

Bu sayede Merkez Bankası’nın 7 milyar dolar seviyesinde rezerv biriktirebileceğini söyleyen uzmanlar, döviz talebi oluşması durumunda da Merkez Bankası’nın silahı olacağını vurguladı.

Mevduat Faizleri Ne Olacak?

Yatırımcılar sürecin nasıl işleyeceğini ve etkilerinin neler olacağını merak ediyor. Bankacılık sektörü kaynakları olası senaryoları yorumlamaya başladı bile…

Bu kapsamda kaynaklar piyasada ilk aşamada iki etki görmeyi öngörüyor: TL mevduat faizlerinde sert artış ve tahvil faizinde düşüş. Kaynaklar, bankaların hızla düzenlemeye uyum sağlamasının, KKM dönüşü olan müşteriyi TL mevduata dönmeye ikna etmesinin bir anda olmayacağına da işaret ediyor. Bankacılık aktörleri enflasyonun yüzde 60’a vardığı bir dönemde yatırımcının ciddi bir reel faiz talebi olacağına dikkat çekiyor.

Bankaların bu faiz beklentisine hemen cevap vermesini ise mümkün görmüyor. Bu durumda bankaların tahvil almayı peşinen kabullenebileceği öngörülüyor.

KKM Kararı Borsa’ya Girişleri Artırır mı?

Yatırımcının da tatmin edici bir faiz bulamadığı ölçüde ya KKM’de kalmak ya da dönüp döviz almak isteyebileceğini vurgulayan kaynaklar bir miktar yerli yatırımcı kaynaklı döviz talebi de sebep olabilir.

Borsa açısından ise bir kez daha faizin ciddi bir alternatif olduğu döneme girildiğini belirten uzmanlar, borsaya bir miktar destek gelebileceğini ve bunun da BİST’te artışa sebep olacağını öngörüyor.

Gözler Merkez Bankası’nın Faiz Kararında Olacak

Şimdi tüm gözler 24 Ağustos Perşembe günü yapılacak TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak kararda olacak.

Ekovergi’ye görüş açıklamasında bulunan ekonomistler politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerin medyanı 250-300 baz puan artırım yönünde olması gerektiğini belirtiyor. Yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 26-27 seviyesinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir