Adi Ortaklık ve Vergi Mükellefiyeti

Türk Ticaret Kanununda adi ortaklık şirket olarak düzenlenmemiştir. Bu sebeple tüzel kişiliği olmayan bir teşekküldür. Bu sebeple vergi hukukunda adi şirket veya adi ortaklık kurumlar vergisi veya gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilmemektedir.

Ancak ortaklık sahipleri gelir vergisi mükellefi olarak kabul edilir ve ortaklıktan elde ettikleri kar paylarını Gelir Vergisi beyannamesi ile beyan etmek zorundadırlar. Ortaklardan birinin kurumlar vergisi olması halinde ortaklık; adi ortaklık değil iş ortaklığı olarak nitelendirilir. Bu durumda iş ortaklığının kurumlar vergisi mükellefiyeti tesis edilmesi gerekir.

Adi ortaklıklar KDV mükellefiyeti bakımından başlı başına işletme olarak kabul edilir ve ortaklık adına KDV mükellefiyeti tesis edilmesi gerekir.

 

YASAL UYARI: İnternet sitemizde yayınlanan yazı ve makalelerin tüm hakları saklıdır. Yazılar aynen yayımlanamaz. Yazar ve site kaynağının linkine yer verilerek alıntı yapılabilir. Aksi durumlarda ilgili kanunlardaki hak, tazminat ve ceza hükümlerinin uygulanması hususunda hukuki süreçler başlatılır.

İlgili Yazılar

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yazılar