Altın ve Dövizden TL’YE Dönüşüme Kurumlar Vergisi İstisnası Geliyor

Anadolu Ajansının Maliye ve Hazine Bakanlığından edindiği bilgiye göre kurumlar vergisi mükelleflerinden döviz ve altın varlıklarını TL’ye dönüştürenlere vergisel avantajlar sağlanması öngörülmektedir.

Kambiyo Karlarına ve Faiz Tutarlarına İstisna

Buna göre 31 Aralık 2021 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) düzenlemeleri çerçevesinde Türk lirasına dönüştürmeleri halinde;

  1. Bu suretle açılacak TL mevduat ve katılım hesaplarında en az üç ay vadeli olarak değerlendirebilecek ve
  2. Bakanlığın hazırladığı taslak kapsamında, kur değerlemesi sonucu hesaplanan kur farkı kazançları kurumlar vergisinden istisna edilecek.

Vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları da kurumlar vergisinden istisna olacak.

Dönüşüm Ne Zamana Kadar

Türk lirasına dönüştürme işleminin 17 Şubat 2022 tarihine kadar yapılması durumunda, 2021 yılı son geçici vergi dönemi için de bu istisnadan yararlanılabilecek.

Altının TL’ye Dönüşümünden Elde Edilecek Kazançlar da İstisna

Yapılan çalışmaya göre; kurumlar vergisi mükellefleri, altın cinsi hesaplarındaki varlıkları ile işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesabı bakiyelerini dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevirebilecek.

Buna göre;

Elde edilen Türk lirası varlığının en az üç ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirilmesi durumunda, altının Türk lirasına çevrildiği tarihte oluşacak kazançlar ve vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları da kurumlar vergisinden istisna tutulacak.

YASAL UYARI: İnternet sitemizde yayınlanan yazı ve makalelerin tüm hakları saklıdır. Yazılar aynen yayımlanamaz. Yazar ve site kaynağının linkine yer verilerek alıntı yapılabilir. Aksi durumlarda ilgili kanunlardaki hak, tazminat ve ceza hükümlerinin uygulanması hususunda hukuki süreçler başlatılır.

İlgili Yazılar

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yazılar