ÖTV Matrahıyla Araç Fiyatlarında Ne Değişti

24 Kasım 2022 tarihli Remi Gazete yayınlanan idari düzenleme ile binek otomobil olarak tanımlanan araçlarda ÖTV tutarını düşürmeye yönelik değişiklik yapıldı.

Vergi uzmanlarının görüşlerine başvurarak yaptığımız analizde A, B, C sınıf binek araçlarda sıfır araç fiyatlarında düşüş olabilmesi için minimum ÖTV matrah dilimlerinde % 150 oranında artış olması gerektiği değerlendirmiştik.

25 Kasım’da yürürlüğe giren düzenlemede yapılan artış oranı % 26 ila % 76 arasında dilimden dilime değişen oranlarda artış yapılmıştır.

Bu artış oranlarına göre Hyundai Tucson, Peugeout 3008, Citröen C5 Aircross, Kia Sportage, Opel Grandland X gibi C sınıf SUV araçların fiyatında bir düşüş gerçekleşmesi mümkün gözükmemektedir.

Ancak Hyundai Kona, Peugeout 2008, Citröen C4/C3 Aircross, Kia Ceed, Opel Mokka gibi B sınıf SUV araçlar ile A sınıf araç fiyatlarında düşüş olması gerekir.

 

 

 

YASAL UYARI: İnternet sitemizde yayınlanan yazı ve makalelerin tüm hakları saklıdır. Yazılar aynen yayımlanamaz. Yazar ve site kaynağının linkine yer verilerek alıntı yapılabilir. Aksi durumlarda ilgili kanunlardaki hak, tazminat ve ceza hükümlerinin uygulanması hususunda hukuki süreçler başlatılır.

İlgili Yazılar

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yazılar