Sermaye Piyasaları Nedir? Sermaye Piyasası Fonksiyonları Nelerdir?

Sermaye piyasaları uzun vadeli fon yönetiminin ve alım satımının yapıldığı piyasalardır.

Bu yönüyle sermaye piyasası; orta ve uzun vadeli fonların aracı kurumlar vasıtasıyla ve menkul kıymetlere bağlı olarak arz ve talebinin karşılaştığı piyasalar olarak tanımlanabilir.

İşletmelerin ihtiyaç duyduğu uzun vadeli fonlar için ihraç ettikleri menkul kıymetlere ait arz ve talepler bu piyasalarda karşılaşır.

Arz ve talep işlemleri sermaye piyasasında çeşitli araçlar yardımı ile karşılaşır. Bu araçlara Sermaye Piyasası Araçları veya Menkul Kıymetler olarak tanımlanır.

İşletmeler sermayelerini artırmak ve finans kuruluşlarına müracaat etmeden yatırım projelerini finanse etmek ve işletme sermayesi anlamında güçlenmek amacıyla sermaye piyasasına girerler ve gerekli başvuruları yaparlar.

Sermaye piyasalarında vade para piyasalarına göre daha yüksek olup hem risk hem de uygulanan faiz oranı bakımından daha yüksektir.

 

YASAL UYARI: İnternet sitemizde yayınlanan yazı ve makalelerin tüm hakları saklıdır. Yazılar aynen yayımlanamaz. Yazar ve site kaynağının linkine yer verilerek alıntı yapılabilir. Aksi durumlarda ilgili kanunlardaki hak, tazminat ve ceza hükümlerinin uygulanması hususunda hukuki süreçler başlatılır.

İlgili Yazılar

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yazılar