Merkez Bankasından TL Mevduatına Destekleyici Sıkılaştırma Kararı

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, kur korumalı hesaplar için zorunlu karşılık oranı, 6 aya kadar vadede yüzde 30’dan yüzde 25’e indirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan “Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair” TCMB’nin Tebliğe göre;

Zorunlu karşılık uygulamasında; piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak, makro finansal istikrarı güçlendirecek ve miktarsal sıkılaştırma yoluyla parasal aktarımın desteklenmesini sağlayacak değişikliler yapılmasına karar verildi.

Yapılan yeni düzenlemeyle;

a) Kur koruması sağlanan hesaplar için zorunlu karşılık oranlarının 6 aya kadar olan vadelerde yüzde 30’dan yüzde 25’e indirilirken;

b) Yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu ve kıymetli maden depo hesapları hariç) için tüm vadelerde TL cinsinden tesis edilen ilave zorunlu karşılık oranının yüzde 4’ten yüzde 8’e yükseltildi.

Miktarsal Sıkılaştırma Sürecine Devam Vurgusu

Yapılan düzenlemelerle TL mevduata geçişe yönelik adımlar güçlendirilirken, miktarsal sıkılaştırma sürecine devam edildiğine güçlü vurgu yapıldı.

Sadeleşme süreci ve miktarsal sıkılaştırmaya ilişkin adımlar, Para Politikası Kurulu’nun ilan ettiği ilkeler doğrultusunda devam edecek.

Kredi Arzına Güçlü Vurgu

Para Politikası Kurulu’nun 25 Ocak 2024 tarihli kararında, devam eden sadeleştirme süreciyle uyumlu şekilde kredi arzında ve mevduat faizinde gözlenebilecek oynaklıklara karşın makro ihtiyati kararlarla parasal aktarım mekanizmasının destekleneceği belirtilmiş ve sterilizasyon araçlarının çeşitliliği artırılacağı; miktarsal sıkılaştırmaya devam edileceği kamuoyuna açıklanmıştı.​​​​​​​

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir